پیکر هدایت الله تاجبخش در دامان البرز آرام گرفت


موزه دارآباد از برگزاری مراسم تشییع و خاکسپاری دکتر هدایت الله تاجبخش پدر علم تاکسیدرمی نوین ایران و بنیانگذار این مجموعه خبر داد.
 


به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه یک، به نقل از مجید نواییان مدیر موزه طبیعت و حیات وحش ایران- دارآباد: صبح روز جمعه ۱۸ شهریور ماه سال جاری پیکر دکتر هدایت الله تاجبخش از محل موزه تشییع و در لواسان به خاک سپرده شد. 
نواییان گفت: به دلیل علاقه زیاد دکتر تاجبخش به موزه دارآباد شرایط فراهم شد تا وداع پیکر ایشان با مجموعه انجام شود.
گفتنی است در این مراسم که با حضور جمعی از مسئولین شهرداری تهران و چهره های علمی و برجسته کشور همچون دکتر دالکی پدر نجوم آماتور ایران برگزار شد، به بیان جایگاه علمی دکتر تاجبخش، نقش برجسته ایشان در خدمت رسانی به دانش محیط زیست و بنیانگذاری علم تاکسیدرمی در ایران پرداخته شد.
هدایت الله تاجبخش پدر علم تاکسیدرمی نوین در ایران بود که در سال 1372 با تلاش و ممارست موزه طبیعت و حیات وحش ایران واقع در محله دار آباد تهران را دایر کرد. تدریس و آموزش تاکسیدرمی در دانشگاه آزاد اسلامی، آموزش 800 دانشجو و اجرا،  طراحی و ایجاد موزه طبیعت و حیات وحش اردبیل،  تهیه مطالب علمی برای کتاب نخجیران، اجرا صور‌‌ فلکی،کهکشان راه شیری و منظومه شمسی برای مرکز ستاره شناسی ایران، نگارش 80 مقاله علمی و طراحی موزه آثار طبیعی وحیات وحش هفت چنار از دیگر اقدامات وی در زمان حیاتش است.


 

دیدگاه شما

0
تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
 

اخبار و رویدادهای مرتبط

تکریم و معارفه مدیر موزه دارآباد انجام شد
10 مهر 1401
 

 

تکریم و معارفه مدیر موزه دارآباد انجام شد

آیین تکریم و معارفه مدیریت موزه دارآباد با حضور جمعی از مدیران و مسئولان شهرداری منطقه یک برگزار شد.

مراسم بزرگداشت هدایت اله تاجبخش در موزه دارآباد برگزار شد
22 شهریور 1401
 

 

مراسم بزرگداشت هدایت اله تاجبخش در موزه دارآباد برگزار شد

یاد و خاطره مرحوم دکتر هدایت اله تاجبخش پدر علم تاکسیدرمی ایران طی مراسمی با حضور جمعی از مسئولین شهرداری تهران و فعالان...

پدر علم تاکسیدرمی نوین ایران درگذشت
16 شهریور 1401
 

 

پدر علم تاکسیدرمی نوین ایران درگذشت

هدایت تاجبخش بنیانگذار موزه دارآباد و پدر علم تاکسیدرمی نوین در ایران ساعتی پیش بر اثر بیماری در یکی از بیمارستانهای تهر...

تکثیر طاووس ها در موزه دارآباد با موفقیت انجام شد
19 مرداد 1401
 

 

تکثیر طاووس ها در موزه دارآباد با موفقیت انجام شد

طاووس های موزه دارآباد با تلاش کارشناسان و تکنسینهای بخش زنده با بهره مندی از دستگاه جوجه کشی تکثیر شدند.

موزه دارآباد کارگاه آموزشی «شناخت محیط زیست ایران» را با همکاری دانشگاه تهران برگزار کرد
06 مرداد 1401
 

 

موزه دارآباد کارگاه آموزشی «شناخت محیط زیست ایران» را با همکاری دانشگاه تهران برگزار کرد

به دنبال اجرای اهداف آموزشی و علمی کارگاه آموزشی مشترک با هدف ارتقای سطح دانش محیط زیست ویژه دانشجویان در موزه دارآباد ب...

موزه طبیعت و حیات وحش ایران در بخش های متعدد نمایشگر نمونه های زیستی متنوع ایران است و در سالن های آن پنج راسته پستانداران شامل خرگوشها، جوندگان، گوشتخواران، فردسمان، زوج سمان در 13خانواده در برگیرنده خرگوش، سنجاب، موش، سگ سانان، خرسها، راسو، کفتار، گربه سانان، اسب و الاغ، گوزن، گاوسانان، خوکها و فک ها بیش از 26 گونه از موجودات را به نمایش گذاشته است .
همچنین افزون بر 165 گونه پرنده از مجموع حدود 517 گونه پرنده شناسایی شده در ایران در سالن های موزه به نمایش در آمده است. از نمونه های قابل توجه و کمیابی که به مجموعه جانوری موزه اضافه شده پوست ببر منقرض شده ایران است.